pole magnetyczne rehabilitacja
telefon: +48 22 813-37-01
      fax: +48 22 813-77-59
e-mail: enpol@enpol-ltd.pl

Co to jest normobaria?

Jakie są różnice między komorami hiperbarycznymi a ostatnio modnymi normobarycznymi. 

 

Poniżej postaramy się wyjaśnić Państwu jaka jest różnica między tymi dwoma metodami pod względem podstaw metody, wykorzystywanego sprzętu jak również oczekiwanych efektów. 

 

Jak wiemy terapia hiperbaryczna a precyzyjniej terapia tlenem hiperbarycznym jest od wielu lat stosowaną terapią medyczną a jej skuteczność potwierdzona jest tysiącami badań klinicznych i świadectwem samych pacjentów. Terapia hiperbaryczna polega na oddychaniu tlenem w podwyższonym ciśnieniu powyżej 1,4 ATA (0,4 bar nadciśnienia powyżej ciśnienia atmosferycznego). 

 

Ostatnio modna terapia normobrayczna jest często mylona z terapią hiperbaryczną. Dlaczego nie możemy porównywać tych dwóch metod:

1. Normobaria nie jest zatwierdzoną metodą leczenia - brak badań klinicznych - w sieci pojawiąją się tylko opinie - metoda nie została zatwierdzona

2. W normobarii oddychamy tylko 40% mieszanką tlenu z powietrzem w środowisku 

3. Urządzenia wykorzystywane w tej chwili w normobarii nie są zbiornikami przeznaczonymi dla przebywania ludzi (odpowiednie normy i certyfikaty) a jedyni np. obiektami budowlanymi, które nie są z mocy prawa dopuszczone do używania mieszanek atmosfery innej niż normalna czyli 21% tlenu i norma CO2 itd...

4. Nie ma wypracowanych protokołów bezpieczeństwa oraz terapeutycznych dla normobarii.

 

Ostatnio zauważamy modę na ogólnie pojęte komory tlenowe, łączenie z normobarią niestety firmy dostarczające i wykorzystujące komory ze względu na brak doświadczenia i wiedzy nie przestrzegają podstawowych zasad środowiska o podwyższonym ciśnieniu i stężenia tlenu > 23,5 % - co zostało ujęte w światowych normach i procedurach.

W komorach normobarycznych dopuszcza się m.in. zasilanie 230 V  czy materiały niekompatybilne z tlenem - jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne - w takich warunkach łatwo o pożar - a im większe ciśnienie i stężenie tlenu tym wszystko łatwiej się pali (może nawet dojść do samozapłonu) a płomienie szybciej się rozpowszechniają. W takich warunkach pożar jest bardzo ciężki do ugaszenia. 

 

Dlatego też wszystkie komory hiperbaryczne spełniają wiele restrykcji oraz norm aby były przedwszystkim bezpieczne, a osoby wykonujące zabiegi są odpowiednio przeszkolone z procedur terapeutycznych aby wykluczyć wszelkie niebezpieczeństwa. 

 

Jak można zauważyć normobaria jeszcze nie wypracowała takich procedur bezpieczeństwa a stosowana praktyka na rynku może stwarzać zagrożenia.

 

Jeśli chcą państwo więcej wiedzieć na ten temat zachęcamy do kontaktu, nasi specjaliści postarają się wszystko rzetelnie wyjaśnić.