Komory hiperbaryczne - ile kosztuje komora hiperbaryczna?
Komora hiperbaryczna cena - ile kosztuje komora hiperbaryczna?
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Otto Warburg ponad 90 lat temu stwierdził:
“Nie znam choroby, u której podstaw nie leżałoby niedotlenienie komórek"
Kompletując sprzęt niezbędny w klinice, często pojawia się pytanie – ile kosztuje komora hiperbaryczna i co ma wpływ na cenę? By odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy zastanowić się, dlaczego właściwie terapia hiperbaryczna jest stosowana oraz jakie urządzenie należy wybrać, aby była ona skuteczna i komfortowa. Wówczas szybko dojdziemy do wniosku, że to, ile kosztuje komora hiperbaryczna, zależy głównie od typu urządzenia, dodatkowych materiałów wykonawczych, pojemności oraz oprogramowania. Firma EnPol zapewnia wysokiej jakości modele od sprawdzonych producentów. Zainteresowanych zakupem zapraszamy do kontaktu.
Do celów komercyjnych przeznaczone są komory twarde o ciśnieniu pracy powyżej 1,4 ATA. Będzie miało to wpływ na bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii, a także zagwarantuje rzetelność jej wyników. Do celów medycznych wykorzystuje się komory hiperbaryczne (jedno- lub wieloosobowe) o ciśnieniu 3.0 ATA i więcej. Takie urządzenia wykonane są z wysokiej jakości materiałów oraz posiadają specjalne systemy monitorowania i sterowania dostosowane do warunków hiperbarycznych. Czym zatem jest sam zabieg, do którego wykorzystuje się to urządzenie? Krótko mówiąc, terapia hiperbaryczna polega na zwiększeniu dostępności i rozpuszczalności tlenu we krwi. Aby osiągnąć ten efekt, podaje się jak najwyższe stężenie tlenu w środowisku podwyższonego ciśnienia. Im wyższe stężenie tym terapia skuteczniejsza. Więcej tlenu dociera do krwi, a zarazem do komórek naszego ciała. Najważniejszymi parametrami z punktu widzenia skuteczności są zatem: stężenie tlenu i ciśnienie pracy komory (operacyjne).
Z fizjologii, fizyki gazów (wymiana gazowa, prawo Henry’ego, prawo Daltona, prawo Ficka, „Okienko tlenowe”, dyfuzja) oraz badań klinicznych i wieloletnich doświadczeń wynika, że ilość rozpuszczonego tlenu we krwi jest proporcjonalna do ciśnienia parcjalnego tlenu.
- W komorach z ciśnieniem do 1,5 ATA np. OXYLIFE stężenie tlenu to ponad 95%, maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu wynosi ponad 1,41 ATA i jest ono 7 razy wyższe niż w warunkach normalnych (poza komorą). To znaczy, że jesteśmy w stanie tyle tlenu dostarczyć do komórek ciała.
- W komorach z ciśnieniem do 3,0 ATA np. SOLO czy OMEGA maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu wynosi nawet 2,97 ATA. Jest ono ponad 14 razy wyższe niż w warunkach normalnych. Możemy zatem dostarczyć o tyle więcej tlenu do komórek ciała. Dodatkowo przy ciśnieniu powyżej 2,8 ATA uzyskujemy 100% wysycenie tlenem hemoglobiny.
Powyższe informacje oparte są na badaniach klinicznych, doświadczeniach oraz literaturze specjalistycznej. Przykładowa bibliografia:
"The Oxygen Revolution, Third Edition: Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT)”, Paul G. Harch M.D., Virginia McCullough, „Hyperbaric Oxygen Therapy: The Ultimate Beginner's Guide to Understanding the Hyperbaric Chamber (Hyperbaric Medicine, HBOT)”, Brad Durant; „Hyperbaric Oxygen Therapy”, Richard A. Neubauer, Dpm Morton Walker; „ZARYS MEDYCYNY HIPERBARYCZNEJ”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Dr h. c. Aleksandra Sieronia i innych;
Przed dokonaniem zakupu należy zdecydować, jakie ma mieć przeznaczenie komora hiperbaryczna. Będzie używana w domu czy gabinecie? Możliwe jest także wykorzystanie wieloosobowej komory hiperbarycznej do usług komercyjnych. Wówczas zakładamy pracę do 7 dni w tygodniu i po parę godzin dziennie – przy wysokiej eksploatacji wymagany jest certyfikat medyczny dla urządzenia. To bardzo istotna kwestia, gdyż przeznaczenie jedno- bądź wieloosobowej komory hiperbarycznej będzie sugerowało, na jaki model powinniśmy się zdecydować. Różnią się one bowiem technologią wykonania, jakością, a także parametrami użytkowymi. Warto również zapytać dostawcę o:
- certyfikaty na koncentrator,
- warunki gwarancji,
- koszty serwisu,
- szkolenie oraz jego zakres (szkolenie tylko z obsługi czy rozszerzone o inne aspekty terapii hiperbarycznej),
- pochodzenie urządzenia (kraj produkcji, warunki),
- wsparcie po sprzedaży (jego zakres, czy jest bezpłatne/ dodatkowo płatne).
Od czego zależy cena komory hiperbarycznej?
Oczywiste jest, że komory hiperbaryczne wieloosobowe będą różniły się ceną, ale musimy zdecydować, co dla nas i naszego gabinetu jest ważniejsze: jakość, bezpieczeństwo oraz skuteczność czy oszczędność finansowa? Cena takiej komory zależy od jej wyposażenia oraz takich parametrów jak: ilości miejsc, średnicy, ciśnienia pracy itp. Dostępne są komory wieloosobowe o średnicach 190 cm, 230 cm i jednoosobowe o średnicach 80, 90 czy 100 cm z ciśnieniem pracy np. 1,5 ATA, 3.0 ATA. Na rynku można znaleźć nawet wieloosobowe komory hiperbaryczne z ciśnieniem 10 czy 15 ATA.
Do użytku profesjonalnego lub komercyjnego (gabinety, hotele, kliniki, usługi Wellnes i Spa, medycyny estetycznej oraz sportu) proponujemy komory serii Oxylife jednoosobowe lub wieloosobowe – produkty od niemieckiego producenta Oxyhelp Industry, którego jesteśmy oficjalnym przedstawicielem od przeszło 8 lat.
Dla klinik, przychodni i szpitali przeznaczone są komory SOLO oraz OMEGA o ciśnieniu pracy powyżej 3.0 ATA. Takie urządzenie kosztuje więcej, ale ma też szersze zastosowanie. Poza przystosowaniem terapeutycznym komory takie wykorzystywane są również w ratownictwie medycznym czy nurkowym oraz do celów badawczych i naukowych. Przy wyborze komory wieloosobowej OMEGA istnieje możliwość pozyskania kontraktu z NFZ, co zapewne wpłynie na opłacalność działalności.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, ile kosztuje komora hiperbaryczna, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pomocą formularza kontaktowego.
NOTA PRAWNA: Dane zamieszczone w niniejszym serwisie internetowym mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Właściciel portalu zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w całości czy w części informacji zawartych na niniejszej stronie bez uprzedzenia., nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, aktualność i kompletność informacji publikowanych na niniejszej stronie internetowej. Czytanie strony jest dobrowolne i nie jest to informacja podawana w mediach masowego przekazu czy socjalmediach.
Wszelkie prawa do całej zawartości niniejszego serwisu internetowego są zastrzeżone. Żadna część serwisu internetowego nie może być wykorzystywana w celach komercyjnych poprzez kopiowanie w całości lub części, udostępniana lub wykorzystywana w jakikolwiek inny sposób bez uprzedniej pisemnej zgody.
Publikowanie całości lub części materiałów możliwe jest tylko po podaniu źródła wraz z odnośnikiem w postaci linku: www.enpol-ltd.pl lub podaniu danych właściciela serwisu.
Treści na Stronie internetowej udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie stanowią porady medycznej, na której mogliby Państwo polegać. Wszelkie informacje zawarte na Stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza lub innego dostawcę usług zdrowotnych ani nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia. Żadna z informacji zawartych lub uzyskiwanych za pośrednictwem Strony internetowej nie ustanawia relacji lekarz-pacjent pomiędzy użytkownikiem niniejszej strony a jakąkolwiek osobą udzielającą informacji na Stronie internetowej, czy też pomiędzy użytkownikiem niniejszej strony a stroną. Żadna z informacji zawartych na Stronie internetowej nie ma na celu stawiania diagnozy, leczenia jakiegokolwiek pacjenta lub w inny sposób być wykorzystywana lub traktowana jako porada medyczna, opinia lekarska lub praktyka medyczna. Należy zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy usług zdrowotnych odnośnie sposobu leczenia zalecanego dla Państwa diagnozy lub stanu chorobowego. Nigdy nie należy lekceważyć porady medycznej ani opóźniać jej zasięgnięcia z powodu informacji przeczytanych na Stronie internetowej.