Trudno gojące się rany można skutecznie leczyć tlenem hiperbarycznym. Terapia hiperbaryczna jest skuteczniejsza i tańsza niż inne metody, w dodatku cechuje się bezinwazyjnością. Terapia w komorze hiperbarycznej jest doskonałym elementem uzupełniającym równoległe leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię. Pomoże przy owrzodzeniach w przebiegu cukrzycy, owrzodzeniach po leczeniu napromienianiem, ranach oparzeniowych, przeszczepach skóry oraz odleżynach.
Dlaczego tlenoterapia działa? Między innymi z powodu, że HBOT bezpośrednio hamuje rozwój bakterii beztlenowych, a także pobudza właściwości bakteriobójcze białych krwinek w walce z bakteriami tlenowymi. To sprzyja leczeniu zakażeń. Tlenoterapia zwiększa ciśnienie parcjalne tlenu w tkankach i wzmacnia działanie antybiotykoterapii.
Główną zaletą metody leczenia w komorze hiperbarycznej jest znaczne i niemal natychmiastowe zwiększenie dopływu tlenu do ran wykazujących nieprawidłową reakcję na inne sposoby leczenia. Terapia tlenem przyspiesza regenerację nabłonka, wydalanie toksyn, zwiększa produkcję komórek macierzystych i erytrocytów, sprzyja aktywacji tworzenia się włosowatych naczyń krwionośnych oraz poprawia metabolizm całego ciała – to wszystko składa się na czynniki pomocnicze przy wszczęciu leczenia ran, które bardzo powoli się goją.
Efekty systematycznie prowadzonego leczenia w komorze hiperbarycznej w przypadku trudno gojących się ran:
- zwiększenie dopływu tlenu do tkanek objętych procesem chorobowym,
- zmniejszenie obrzęku,
- zahamowanie namnażania się bakterii beztlenowych,
- poprawa ukrwienia,
- regeneracja nabłonka oraz zwiększenie produkcji kolagenu,
- zwiększenie aktywności komórek kościotwórczych,
- działanie bakteriobójcze,
- działanie przeciwzapalne,
- wzmocnienie układu immunologicznego,
- zwiększenie produkcji komórek macierzystych i erytrocytów,
- aktywacja tworzenia się włosowatych naczyń krwionośnych.